Losowy produkt
Notebook SONY SVE1512M6E
Notebook SONY SVE1512M6E
Enigma
Pasjonująca opowieść o złamaniu szyfrów Enigmy – słynnej niemieckiej maszyny szyfrującej – odtworzona na podstawie nowych badań i tajnych dokumentów zgromadzonych w USA i Wielkiej Brytanii. Autor rozmawiał z żyjącymi świadkami historii Enigmy oraz ich rodzinami.
Czego i jak dokonali polscy kryptolodzy – Rejewski, Różycki i Zegalski? Jaki wkład wniósł sławny matematyk Alan Turing i jego zespół ekscentrycznych uczonych? Na ile powodzenie operacji zależało od przechwytywania na pełnym morzu statków, U-Bootów oraz ich książek szyfrów? Czyta się jak powieść sensacyjną! Niewiarygodne, a przecież prawdziwe.
Enigmapełny opis produktu
Pies, który uratował mi życie
Oto prawdziwi psi bohaterowie. Bez trudu oczarowali ludzi, z którymi przyszło im pracować: Judy, jedyny pies w historii uznany za jeńca wojennego. Rat, niewielki kundel o bogatej osobowości. To najdłużej służący pies w armii brytyjskiej stacjonującej w Irlandii Północnej. Bonnie i jej opiekunka, Jenny Chester, pracujące razem w Bośni i na linii frontu w Faludży. Kanadyjski nowofundland Gander, który został przemycony do Hongkongu. Oddał życie za ludzi, z którymi służył w wojsku. Pies tropiący Cezar, który pomagał podczas wojny w Wietnamie. Poznaj historie psów, które doceniono nie tylko ze względu na niezwykłe umiejętności, ale również pasję i oddanie w czasach, gdy ludzie najbardziej ich potrzebowali.
Pies, który uratował mi życiepełny opis produktu
Hotel Nomadów

Filozof wśród podróżników. Nomada, który podąża śladami przeszłości. Cees Nooteboom słyszy szepty odwiedzanych miast. Wie, że choć kolory blakną, legendy pozostają żywe.

Hotel nomadów to zbiór esejów obejmujących podróże Nootebooma z ostatnich czterdziestu lat. Ten niezwykły wędrowiec zabiera nas nie tylko do ukochanej Hiszpanii odwiedza także Irlandię, Niemcy, Szwajcarię, Holandię, Włochy, Iran. Raz prowadzi nas do letniej rezydencji królów hiszpańskich Aranjuez, kiedy indziej pokazuje szlaki pielgrzymek do japońskich klasztorów, po czym zaprasza na wspólny spacer na cmentarz, do odwiedzenia pubu czy pójścia na koncert, do poszukania roślin widzianych tylko na filmach. Zamyka oczy i buduje hotel idealny, łącząc znane mu elementy z różnych stron świata. Snuje rozważania, których punktem wyjścia są informacje z gazet, zastanawia się nad zmianami cywilizacyjnymi, nad podróżowaniem jako formą medytacji i samopoznania, wreszcie nad samym aktem pisania, nad sztuką słowa. Pokazuje, jak można patrzeć na świat.

Nadal buduję swój hotel, tę nieistniejącą budowlę, która egzystuje jedynie w mojej głowie, hotel z bliskiego i dalekiego świata, z miasta i ciszy, z zimna i upału. Nieistniejące okna, które wychodzą na ogrody i betonowe place, na parki i pustynie. Łóżka unoszą się w powietrzu, ściany powstały z materii, z jakiej zrobione są sny, telefony rozmawiają wyłącznie ze sobą, pokoje są z powietrza, a w każdym z nich pisałem - książki, listy, notatki, opowieści o rzeczach, miejscach, które zobaczyłem. O miastach i wierszach, o książkach i wystawach, o podróżach i zdjęciach.Cees Nooteboom

Hotel Nomadówpełny opis produktu
Szympansy z azylu Fauna. O przetrwaniu i woli życia
Z niekompletnej dokumentacji medycznej wynika, że Tom przez ponad trzydzieści lat przeszedł co najmniej sześćdziesiąt trzy biopsje wątroby, szpiku i węzłów chłonnych, został zarażony wirusem HIV i wirusem zapalenia wątroby, a przytomności pozbawiono go trzysta sześćdziesiąt dziewięć razy.

Niewiele lepiej wyglądają karty medyczne Regisa, cukrzyka, który nie chce przyjmować insuliny, Sue Ellen, której w młodości młotkiem wybito zęby, cierpiącej na klaustrofobię Pepper i Chance, która pierwsze pięć lat życia spędziła w kompletnej izolacji. Łączy je to, że wszystkie mają poważne zaburzenia psychiczne. I to, że wszystkie znalazły schronienie na farmie Glorii Grow.

Zaczęło się pod koniec lat dziewięćdziesiątych, kiedy przed siedzibą fundacji Fauna zaparkował czarny pick-up holujący zwykłą przyczepę dla koni. W środku znajdowało się kilka szympansów, dla których był to kres długiej i trudnej podróży. Aż do tego dnia stanowiły własność Uniwersytetu Nowojorskiego, gdzie były obiektami eksperymentów biomedycznych. Wydarte matkom tuż po urodzeniu, trzymane w ciasnych klatkach, poddawane inwazyjnym operacjom, badaniom neurologicznym i toksykologicznym nigdy nie odzyskają pełnej sprawności, ale w azylu Fauna w spokoju dochodzą do siebie.

Dla Andrew Westolla wolontariat w azylu miał być wielką przygodą, spotkaniem oko w oko z najbliższym kuzynem człowieka. Ale wyobrażał ją sobie zupełnie inaczej.
Szympansy z azylu Fauna. O przetrwaniu i woli życiapełny opis produktu
Tarcza i miecz Stalina. Wojska NKWD na froncie wschodnim
Książka znakomicie i wnikliwie przedstawia działalność NKWD w czasie drugiej wojny światowej, w okresie poprzedzającym zimną wojnę oraz na jej początku. Omówione zostały poszczególne etapy kształtowania się tej tajnej służby i jej działalność zarówno w okresie poprzedzającym atak Niemiec na Związek Sowiecki, jak też udział NKWD w poszczególnych etapach wojny, a wreszcie rola jaką odgrywała ona w radzieckiej strefie okupacyjnej po maju 1945 roku i w późniejszym czasie.
Tarcza i miecz Stalina. Wojska NKWD na froncie wschodnimpełny opis produktu
Jak ona mogła?
Zwykła biedna rodzina z robotniczych przedmieść Edynburga. Za drzwiami komunalnych mieszkań i domków, dzieją się rzeczy, jakie trudno sobie wyobrazić. Dwie siostry – pięcioletnia i czteroletnia – wykorzystywane seksualnie przez ojczyma, rodzinę, obcych ludzi. A wszystko za wiedzą i przy aktywnym udziale ich rodzonej matki. Matki, która zdradziła własne dzieci. Jak ona mogła?
Jak ona mogła?pełny opis produktu
GRU
Historię, struktura i tajemnice Zarządu Wywiadowczego Sztabu Generalnego Armii Radzieckiej czyli GRU
Pierwsze pełne polskie wydanie!

Dopóki w 1978 r. autor tej książki, oficer GRU, nie uciekł do Wielkiej Brytanii, na Zachodzie o radzieckim wywiadzie wojskowym wiedziano tyle co nic. Suworow musiał przekazać oficerom MI5 niemal wszystkie podstawowe wiadomości: o strukturze GRU i jej siatek wywiadowczych, werbunku i metodach zdobywania informacji, łączności z agentami, sposobach przesyłania zdobyczy do ZSRR, a także często nieznanych na Zachodzie dokonaniach tej służby. Tak powstała ta książka - barwna, dowcipna, anegdotyczna, a zarazem jeżąca włos na karku, zwłaszcza gdy pomyśleć, że GRU po ćwierćwieczu od jej wydania najwyraźniej rozkwita.
GRUpełny opis produktu
Zakazane wrota
Chiny były pasją Terzaniego. Fascynowały go, stanowiły kraj pełen niespodzianek, niezbadany, tajemniczy. W 1980 roku pisarz razem z rodziną zamieszkał w Pekinie. Przez ponad cztery lata próbował żyć jak przeciętny Chińczyk: stał się Dengiem Tiannuo, posłał dzieci do lokalnej szkoły, hodował świerszcze i jeździł na rowerze. Dotarł do miejsc, do których turyści nie mieli wstępu. Rozmawiał z ludźmi, z którymi jako zagraniczny dziennikarz nie powinien był rozmawiać. Zobaczył kraj zupełnie inny od iluzorycznej wizji przedstawianej na Zachodzie przez rządowych funkcjonariuszy i reżimową prasę. To nie były Chiny Deng Xiaopinga, to był kraj zwykłych ludzi, rozdarty między bogactwem tradycji a biedą wynikającą z dyktatury, ogłuszony kakofonią propagandy, obarczony balastem maoizmu. Terzani opisał cenę błyskawicznego rozwoju i pędu ku nowoczesności - pogłębienie różnic społecznych, zaostrzenie sprzeczności między miastem a wsią, zniszczenie dziedzictwa wielowiekowej kultury. Nie unikał tematów drażliwych i trudnych, jak kolonizacja Tybetu czy kontrola urodzin. Także za to został poddany reedukacji i wydalony z kraju. Zdążył jednak poznać Chiny - te skrzętnie ukrywane przed okiem Zachodu. Udało mu się przekroczyć zakazane wrota.

Po ponadczteroletnim pobycie w Chinach zaaresztowano mnie, przesłuchano i poddano całomiesięcznej reedukacji, jakbym był Chińczykiem. I dlatego właśnie, że potraktowano mnie jak tubylca, zyskałem niezwykłą sposobność odbycia ostatniej, wyjątkowej podróży - podróży do jądra chińskich ciemności. [...] Chciałem rozbić mur dzielący mnie od chińskiej rzeczywistości. Moje przestępstwo polegało na tym, że pisałem o Chinach nieposkromionych. Moje przestępstwo polegało na tym, że szukałem drogi wyjścia z labiryntu zakazów i tabu, które miały trzymać mnie z dala od ludności. Moje przestępstwo polegało na tym, że spróbowałem być człowiekiem wśród ludzi, usiłując pozbyć się nieznośnego wrażenia, iż wśród Chińczyków jest się zawsze cudzoziemcem. (fragment)

Był niezwykle wiarygodny jako dziennikarz i utalentowany jako pisarz. Najtrudniejsze pytania potrafił zadać w prosty sposób, a najtrudniejsze kwestie - przystępnie wyjaśnić. „La Repubblica"

Terzani przez ponad trzydzieści lat próbował przeniknąć sekret kultury oraz mentalności społeczeństwa Wschodu, żeby przetłumaczyć Europejczykom ten wciąż egzotyczny i niedostępny krąg znaków. [...] To przykład mądrego dziennikarstwa, od którego zaczyna się historia. „Polityka" (z recenzji W Azji)

Mimo grożących mu niebezpieczeństw, Terzani przekroczył zakazane wrota, by opowiedzieć światu, jakie były ówczesne Chiny. To, co go spotkało, najlepiej pokazało charakter tego kraju. „South China Morning Post"

Tylko kilku dziennikarzy stało się legendą za życia, a jeszcze mniej spośród nich na to zasługuje. Tiziano Terzani z pewnością zasłużył. „The Times"
Zakazane wrotapełny opis produktu
Góry na opak czyli rozmowy o czekaniu
Rozmowy o czekaniu, pasji, miłości i poświęceniu.
Rozmowy o Andrzeju Zawadzie z jego żoną Anną Milewską, o Macieju Pawlikowskim z jego żoną Elżbietą, o Eugeniuszu Chrobaku z jego żoną Grażyną Jaworską-Chrobak, o Darku Załuskim z jego mamą Ireną, o Dobrosławie Miodowicz-Wolf z jej bratem Konstantym Miodowiczem, o Wandzie Rutkiewicz z jej bratem Michałem Błaszkiewiczem, o Piotrze Pustelniku z jego synem Pawłem, o Andrzeju Heinrichu z jego bratem Stefanem, o Andrzeju Czoku z jego żoną Wandą, o Jerzym Kukuczce z jego synem Wojtkiem.
Posłuchaj, jak o górach opowiadają rodziny słynnych himalaistów. Ludzie, którzy żyją górami, nie zdobywając ośnieżonych szczytów. Ci, którym zamiłowanie ich bliskich do górskich wypraw wiele daje, ale i dużo zabiera. Wsłuchaj się w rozmowy  z bohaterami drugiego planu.
Olga Morawska rozmawia zarówno z rodzinami tych, którzy na zawsze zostali w górach, jak i z bliskimi osób, które wciąż jeżdżą na wyprawy, kontynuując życiową pasję. Bohaterów tej książki zazwyczaj nie widać, a w życie z górami zostali wciągnięci przez małżonków, rodzeństwo, dzieci lub rodziców. Nie wybrali sobie takiego życia, ale było im ono dane, z wszystkimi jego wadami i zaletami.
Przekonaj się, jak wygląda życie z człowiekiem o wielkiej pasji, jak radzą sobie ludzie po śmierci ukochanej osoby i co zostaje po latach ich nieobecności. Posłuchaj, jak pięknie można mówić o bliskich i spójrz na góry oczami Piotrka Morawskiego – autora wszystkich górskich zdjęć w tej książce.
Olga Morawska – kobieta z wielką pasją życia i nieposkromioną energią. Pomimo trudnych doświadczeń życiowych, stara się nie poddawać i wierzy, że wszystko, co ważne jest jeszcze przed nią. Autorka książek, samotna mama dwóch cudownych synów. Żona Piotra Morawskiego – polskiego himalaisty, który w 2009 roku zginął podczas wyprawy na kolejny ośmiotysięcznik.
Góry na opak czyli rozmowy o czekaniupełny opis produktu
Ostatni lot. Raport o przyczynach katastrofy
Eksperci MAK byli o krok od zrozumienia, co działo się w ostatnich sekundach lotu Tu-154M. Zmyliły ich jednak manewry pilota. Rosjanie nie byli w stanie pojąć, co robił Arkadiusz Protasiuk. Po prostu nie przyszło im do głowy, że w taki sposób można latać tym samolotem. Cywilni członkowie komisji Millera nie potrafili odtworzyć przebiegu katastrofy. Natomiast wojskowi zapewne zorientowali się, co się stało, i dlatego próbowali m.in.  ukryć fakt, że jedną z osób odpowiedzialnych za tragedię był generał Andrzej Błasik.  Błędy w raporcie Millera pojawiły się więc nie tylko przypadkiem. Uważamy, że komisja manipulowała informacjami zarówno podczas swoich konferencji, jak i w raporcie.
Godzinami słuchaliśmy nagrań z czarnej skrzynki i analizowaliśmy, jak działały poszczególne urządzenia samolotu i jak przebiegał lot. Potem były dziesiątki spotkań z pilotami Tu-154M, technikami pokładowymi, ekspertami znającymi ten samolot jak własną kieszeń.
Jesteśmy pewni, że piloci do samego końca chcieli wylądować.  Ta książka jest naszym raportem. Ujawniamy w niej wszystko, o czym dowiedzieliśmy się podczas naszego dziennikarskiego śledztwa. Demaskujemy przyczyny i odtwarzamy przebieg katastrofy. Uważamy, że udało nam się zrekonstruować ją lepiej niż ekspertom MAK czy komisji Millera.
Ostatni lot. Raport o przyczynach katastrofypełny opis produktu
Świat w pigułce, czyli Teksas jest większy od Francji
Gdzie w Rzymie podają najlepsze espresso, dlaczego nie wypada zamawiać cappuccino po 14.00 i z jakiego powodu mali chłopcy błagają czasem, by zawieźć ich policyjnym autem na komisariat? Jak Kenijczycy przekonują do posiadania wielu żon, a Eskimosi dowodzą przewagi psich zaprzęgów nad skuterem śnieżnym? Skąd grabarze w Tijuanie mają tak ogromną wiedzę o swoim kraju i dlaczego czternastolatek okazał się jednym z najbardziej bezwzględnych płatnych zabójców? Opowieść o wojnach Gwardii Narodowej z gangami w Nowym Orleanie po Katrinie i najsłynniejszym barze w Ameryce, który nie został zamknięty, nawet gdy zbliżał się najpotężniejszy huragan w historii. Dlaczego najwyższy wieżowiec świata w Dubaju budowano głównie nocami i co widać tam z ostatniego piętra?
Świat w pigułce, czyli Teksas jest większy od Francjipełny opis produktu
Zdarzyło się naprawdę
adna historia nie jest nudna, może być tylko źle opowiedziana. Na szczęście teksty, publikowane na łamach Focusa Historia to teksty fascynujące. Nie tylko dlatego, że wydarzenia z historii, o których pisaliśmy były arcyważne i arcyciekawe, ale przede wszystkim dlatego, że nasi autorzy wykonali tytaniczną pracę, by dotrzeć do nieznanych albo mało znanych źródeł. Dzięki temu wiele z prezentowanych tu historii jest szokujących. Zdumiewających i kontrowersyjnych. Ale zawsze są to historie prawdziwe.
W tym tomiku znajdziesz odpowiedzi na pytania:
- czy bohater Dywizjonu 303 był "psem wojny"?
- ilu słynnych dowódców zwyciężało pod wpływem używek?
- kim był ulubiony kat Stalina?
- jak klęli Sarmaci?
- czy twórca gilotyny dr Joseph Guillotin był słowny?
- jakim żołnierzem był ojciec braci Kaczyńskich?
Zdarzyło się naprawdępełny opis produktu
Życie. Przewodnik praktyczny. 16 wywiadów dużego formatu
Rozmowy naprawdę dużego formatu z tuzami polskiej kultury i polityki, zebrane w tomie „Życie. Przewodnik praktyczny”, nie mają wiele wspólnego ze zwyczajnymi prasowymi wywiadami. To głębokie, absolutnie szczere wyznania i zarazem lekcje życia, które mimo problemów, traum, katastrof, w każdym swoim epizodzie – czy to ważnym, czy to błahym – warte było pełnego zaangażowania.
Przeprowadzanie wywiadów jest sztuką - napisał prof. Michał Głowiński o wywiadach Dariusza Zaborka, laureata Nagrody im. Łopieńskiej za najlepszy wywiad roku 2008. - Zaborek tę sztukę posiadł. I to w stopniu, który sprawia, że inny jego rozmówca, prof. Władysław Bartoszewski uznał swoją rozmowę z nim za "ponadczasową”. Nic bym w niej nie zmienił - dodał Profesor.
Rozmówcy Dariusza Zaborka wywodzący się z bardzo różnych światów - wśród nich nieżyjący już krytyk filmowy Zygmunt Kałużyński, seksuolog Michalina Wisłocka, arcybiskup Józef Życiński czy malarz Franciszek Starowieyski - często mówią mu o swoim życiu więcej, niż sami chcieli by powiedzieć. Intymność relacji między dziennikarzem i jego rozmówcami sprawia, że czytelnik ma szansę zbliżyć się do nich na odległość szeptu. Może usłyszeć i erotyczne wyznania, i głębokie prawdy o bólu, szczęściu, o smaku życia i cenie przetrwania. Bez cienia banału, za to poparte prawdziwym, głębokim życiowym doświadczeniem postaci tak znaczących jak Władysław Bartoszewski, Franciszek Pieczka, Wiesław Chrzanowski czy Jerzy Maksymiuk. A przy tym każdy z opowiedzianych w książce życiorysów jest fascynującą historią, wręcz przygodową powieścią rozpisaną na dialog.
Życie. Przewodnik praktyczny. 16 wywiadów dużego formatupełny opis produktu
Raport specjalny
Pasja i chęć podążania nieprzetartym szlakiem, odkrywania tego, co nieznane, przekraczania granic swoich możliwości. Wszystko to łączy bohaterów raportów specjalnych - trzymających w napięciu opowieści o podróżnikach, odkrywcach, wspinaczach, skazańcach, ludziach ciekawych świata. Wśród nich są tak znane osoby, jak polarnik Ernest Shackleton czy pilotka Amelia Earhart, i tak zapomniane jak Gertrude Ederle, która jako pierwsza kobieta na świecie przepłynęła wpław kanał La Manche. Niektórzy przez czysty przypadek znajdują się w sytuacji, która zmusza ich do walki o przeżycie. Inni sami igrają z losem i dopiero gdy znajdą się na krawędzi życia i śmierci, uświadamiają sobie moc tak potężnego narzędzia, jakim jest wola przetrwania. To ona pozwala czerpać siłę i odwagę z głęboko uśpionych pokładów. Dopóki jej nie zabraknie, człowiek może znieść wszystko.
Raport specjalnypełny opis produktu
Dom na Zanzibarze
Deszczowa jesień, początek lat dziewięćdziesiątych. Dorota, oczarowana Pożegnaniem z Afryką, marzy o podróży na Czarny Ląd, o bezkresnych sawannach i palącym słońcu. Ale przecież dzieci, praca, brak pieniędzy... Jednak kiedy znajduje ofertę wyjazdu na safari, przestaje szukać wymówek. W Kenii, kraju Masajów i dzikich zwierząt, odkrywa, że Afryka jest jej przeznaczeniem - że ma ją w duszy i w sercu, że jest odpowiedzią na dręczące ją wątpliwości i niespełnione nadzieje. Dom na Zanzibarze to prawdziwa historia Polki, która mimo przeciwności losu zbudowała dom na rajskiej wyspie i ułożyła swoje życie na nowo. Opowieść kobiety, która po długich poszukiwaniach znalazła swoje miejsce na ziemi i... miłość.
Dom na Zanzibarzepełny opis produktu
Świat według reportera. Od Ameryki do Afryki
wiat Według Reportera jest serią książek z zapisem podróży znanego dziennikarza, prowadzącego i reportera Wiadomości TVP1- Piotra Kraśko.

Eskimosi nauczyli mnie, jak przetrwać, gdy mróz spada do -50 stopni, przekonali, że psie zaprzęgi są wciąż lepsze od skuterów, a do połowu wielorybów potrzebna jest trampolina. W moim ulubionym barze w Teksasie na suficie wiszą setki staników, a włoska mafia znalazła na Brooklynie knajpę z najlepszym widokiem na Manhattan. Zdradzę, jak przetrwać noc na cmentarzu w Tijuanie, pijąc tequilę z grabarzami, i co ukrywają tam kartele narkotykowe. A także: co przez okno w swoim domu widzi Dalajlama, jak się jeździ na snowboardzie na Saharze i dlaczego gogle potrzebne są do kolacji w czasie burzy piaskowej. Podam adres sklepu, w którym zakupy robią zakonnice gotujące dla papieża i przepis na ulubione spaghetti Mela Gibsona.

Opowieść o zaletach posiadania wielu żon w Kenii, sposobach polowania na lwy i o małych żołnierzach w Kongu i Ruandzie.
Poznacie Kindu, który wszystko stracił, a jednak potrafił się cieszyć i Tuarega, który wolał samochody terenowe od wielbłądów. Dowiecie się, jak przetrwać burzę piaskową. Afryka – okrutna, piękna i radosna, ale zawsze fascynująca.
Świat według reportera. Od Ameryki do Afrykipełny opis produktu
Fidelada. Podróż w czasie politycznym
Krzysztof Mroziewicz to dziennikarz wielkiego formatu specjalizujący się w tematyce międzynarodowej. Podczas pobytu na Kubie na własne oczy zobaczył, jak kuszą jej wdzięki i magnetyzuje atmosfera, która przetrwała w obliczu niezwykle trudnej historii.
Co zaczęło się zmieniać od czasu wybuchu rewolucji niosącej nadzieję, nowe perspektywy, chwalącej wielkie hasła? Jakie było jej prawdziwe oblicze? W jaki sposób zdradziła swe ideały, przekształcając się w represyjny i obezwładniający reżim?
Daleki od jałowych przemyśleń, kompromisu i stereotypowego spojrzenia autor obnaża kolejne mity i nieudolność polityki przywódców Kuby, przez co wyłania się obraz prawdziwej rzeczywistości i nieuniknionej przyszłości tego kraju. Podróż ku wolności trwa!

Krzysztof Mroziewicz (ur. 1945 r. w Słupicy koło Jedlni) - polski publicysta, korespondent wojenny, dyplomata, komentator spraw międzynarodowych w "Polityce" i programie TVP "7 dni świat". Ambasador Polski w Indiach, Sri Lance i Nepalu w latach 1996-2001.
Fidelada. Podróż w czasie politycznympełny opis produktu
Oblicza PRL-u
W PRL-u brakowało wszystkiego. Można nawet powiedzieć, że Polska Ludowa była krajem permanentnego niedoboru. Przede wszystkim brakowało prawdy. Bo to, że zamiast czekolady były wyroby czekoladopodobne, można było jakoś wytrzymać. Ale że zamiast normalności występowały obiektywne trudności, zamiast strajków ? przejściowe przerwy w pracy, a na dyktaturę mówiło się socjalistyczna demokracja ? denerwowało już wszystkich. Oto wstrząsające i tylko czasami zabawne kulisy najweselszego baraku demoludów.
Oblicza PRL-upełny opis produktu
Urodziłam się dziewczynką
Adjo z Togo była "żywym towarem". Bendu z Sierra Leone została okaleczona przez rebeliantów. Teresa z Brazylii miała piętnaście lat i dwie córeczki. Siedmiu znanych autorów odwiedziło siedem państw leżących na różnych kontynentach: Togo, Sierra Leone, Ghanę, Brazylię, Kambodżę, Ugandę i Dominikanę. W wyniku tej podróży powstała poruszająca opowieść o mieszkających tam dziewczętach i kobietach, o ich codziennym życiu i dramatycznej sytuacji w krajach, w których panuje bieda, trwa wojna, a o ludzkim losie decydują uprzedzenia, fanatyzm i źle pojęta tradycja. Część zysków ze sprzedaży tej książki zasili konto PLAN-u, jednej z największych organizacji broniących praw dziecka.
Urodziłam się dziewczynkąpełny opis produktu
Zapytaj jeża i inne historie
Zapytaj jeża i inne historie to zbiór 13 reportaży, których bohaterowie zmagają się z przeciwnościami losu, własnymi słabościami, niegodziwością innych, często wpadają w konflikt (z prawem, z samym sobą, z innymi). Próbują pokonać przeszkody, które napotykają na swej drodze, choć nie zawsze im się to udaje.
Za reportaż "Na Baluba mówią: Żydzi" Tomasz Słomczyński otrzymał nagrodę Grand Prix konkursu im. Macieja Szumowskiego. Dwa inne teksty - "Zapytaj jeża" oraz "Ciężka robota" - przyniosły autorowi w latach 2009 i 2010 tytuł Dziennikarza Roku tygodnika "Angora" oraz nagrodę im. red. Piotra Różyckiego.
Zapytaj jeża i inne historiepełny opis produktu
Sekrety Watykanu
Wybitny włoski publicysta Corrado Augias w swym najnowszym bestsellerze opisuje jak Watykan radzi sobie z tym, że jest jednocześnie instytucją religijną i świecką oraz jak na stan obecny wpłynęła historia. Cena jaką płaci Kościół katolicki za próbę pojednania nieba i ziemi, duchowości i władzy ziemskiej - jest bardzo wysoka. Corrado Augias, znany dziennikarz i ważna postać włoskiego życia publicznego, podejmuje w tej książce zwykle pomijany milczeniem temat Watykanu jako państwa, które obok swej roli religijnej ma również wymiar świecki: posiada terytorium, hymn i flagę, wojsko, dyplomację, bank i walutę. Jak Kościół próbował utrzymywać delikatną równowagę między swą misją duchową a polityczną naturą państwa? Jak udaje mu się to współcześnie? W jaki sposób istnienie Kościoła jako instytucji religijnej, lecz zarazem struktury świeckiej wpływa na życie ludzi, którzy się z nim stykają? Z bogatych dziejów Watykanu autor wybrał kilkanaście znaczących historii - począwszy od czasów Nerona aż po współczesność - i w ten sposób oddaje napięcie, jakie za sprawą Stolicy Apostolskiej towarzyszy zarówno całym społeczeństwom, jak i pojedynczym osobom, wywierając niebagatelny wpływ na ich życie, niezależnie od wyznania i poglądów na religię. Czytelnik spotka tu Nerona, Konstantyna Wielkiego, templariuszy, jezuitów, inkwizytorów, organizację Opus Dei i papieży, jak choćby pokornego Celestyna V, aroganckiego Bonifacego VIII, kontrowersyjnego Piusa XII czy cichego Jana Pawła I. Są tu także barwne postaci kobiece: papieska konkubina Marozja, prawdopodobnie będąca pierwowzorem legendarnej "papieżycy Joanny", i Krystyna Szwedzka, która wraz z królewskim tronem porzuciła luteranizm i zamieszkała w Rzymie. Autor rekonstruuje historię morderstwa dowódcy Gwardii Szwajcarskiej Aloisa Estermanna i jego żony opowiada o tajemniczym zniknięciu nastoletniej obywatelki Watykanu Emanueli Orlandi mówi o międzynarodowych uwikłaniach banku watykańskiego i jego związkach z niepokojącą serią zabójstw. Wszystkie te osoby i zdarzenia łączy jedno: zgubne w skutkach wymieszanie sfery duchowej i władzy ziemskiej. Za próby pojednania tych dwóch wymiarów Kościół katolicki płaci bardzo wysoką cenę.
Sekrety Watykanupełny opis produktu
Pirat stepowy
Był chorowity i drobny, mówiono, że przypominał dziecko albo brzydką kobietę. Urodził się jako człowiek wolny, choć jeszcze jego ojciec zginał kark pod pańszczyźnianym jarzmem. Kiedy go chrzczono, od świecy zapaliła się szata popa. Mieszkańcy stepowego Hulajpola uznali, że na świat przyszedł antychryst. Wcześnie zadał się z anarchistami. Napadał bogaczy, kradł i zabijał w imieniu biednych chłopów i wyzyskiwanych robotników. Trafił do więzienia, szczęśliwie uniknął szubienicy, wyszedł, gdy wybuchła rewolucja. Chłopi uwierzyli, że jest następcą kozackich atamanów, że przepędzi panów, daruje ziemię i wolność.
Nestor Machno stworzył wielotysięczną armię, która nie uznawała niczyjej władzy i zażarcie broniła terytorium zamieszkanego przez dwa i pół miliona ludzi. Bij czerwonych, aż zbieleją, bij białych, póki nie poczerwienieją", mawiał. Machnowcy na czarnych sztandarach mieli napisane: "Wolność albo śmierć".

"Piękna opowieść o prostym ukraińskim chłopie, któremu w czasie, gdy wiał wiatr historii, wyrosły skrzydła. Nestor Machno latem 1918 roku na strychu w zapadłej wiosce utworzył oddział partyzancki. Przez następne dwa lata chłopska armia machnowców pod czarnym sztandarem anarchizmu gromiła na ukraińskich stepach pułki bolszewików i białych. Skazany przez historię na klęskę, Machno skończył w Paryżu - domu starców i cmentarzu rewolucjonistów całego świata.
Przejmująca historia, świetna książka."
Włodzimierz Kalicki
Pirat stepowypełny opis produktu
Świat tajnych służb
Tajne służby są wszędzie. Ostatecznie taka jest ich misja: zapobiegać zagrożeniu, które może czaić się na każdym kroku. Czasem ta obecność służy państwu i społeczeństwu, a czasem – niestety – jedynie grupie rządzących. Zdarza się, że to tajne służby stanowią zagrożenie, szczególnie gdy ich działalność wymyka się spod jakiejkolwiek kontroli. Autor wysłuchał opinii wielu wybitnych przedstawicieli świata służb i między innymi, na ich wiedzy oraz doświadczeniu opiera się ta książka.

Dowiesz się z niej, że:
– CIA jest zapracowana i popełnia niewybaczalne błędy
– Mossad lubi wyrafinowane, teatralne mistyfikacje
– handel bronią to wyjątkowo niebezpieczny interes...
– ...a praca „przykrywkowca” to nieustanne chodzenie po linie
– Zacharski nie musi czuć kompleksu Bonda
Świat tajnych służbpełny opis produktu
Wietnam. Kobieta na krańcu świata
Czas Apokalipsy”, „ Pluton”, „Good Moning Vietnam”, "Forrest Gump" – filmów o Wietnamie nakręcono setki, jednak mieszkańcy tego kraju nie chcą, żeby kojarzono go z wojną. Zamiast rozdrapywać rany skupiają się na przyszłości i zwyczajnie cieszą się życiem. Wieczorem ulice miast i miasteczek zamieniają się w gigantyczne parki rozrywki. Powietrze przesycone jest aromatem setek wymyślnych potraw, stragany i sklepiki pełne są "prawie oryginalnych" towarów z metkami znanych projektantów, a salony masażu otwarte są niemal do rana... Jednak oprócz przyjemności cielesnych Wietnam ma do zaoferowania znacznie więcej. Koniecznie trzeba tu zwiedzić wpisane na listę UNESCO - miasteczko Hoi An z chińskimi świątyniami, ruiny My Son - hinduistyczny kompleks świątynny pochodzący z czasów królestwa Champy, czy Hue, dawną stolicę Wietnamu. Mówi się jednak, że jeżeli ktoś nie odwiedził Ha Long, czyli Zatoki Lądującego Smoka to znaczy, że tak naprawdę nie widział tego kraju. Nie bez powodu została ona uznana za jeden z 7 nowych cudów natury. Miejsce to wygląda, jak nie z tego świata. Szczególnie, gdy płyniemy statkiem, a z porannej mgły wyłaniają się kolejne skalne wyspy i wysepki, których jest tu blisko dwa tysiące. Czyż może być coś bardziej romantycznego niż posiadanie domu w takiej scenerii? A tym bardziej domu pływającego na wodzie? Jednak Bien - właścicielka takiej posiadłości z chęcią zamieniłaby ją na ciasne mieszkanie w zatłoczonym i mało urodziwym Hanoi. A ja żałuję, że obcokrajowcom tak trudno nabyć nieruchomość w Wietnamie.
Wietnam. Kobieta na krańcu światapełny opis produktu
Ameksyka. Wojna wzdłuż granicy
Ameksyka to wstrząsająca historia niesłychanego terroru rozgrywającego się na granicy amerykańsko-meksykańskiej - "w swoistym państwie, które należy zarówno do Stanów Zjednoczonych jak i Meksyku, a jednocześnie do żadnego z nich" - w czasie, gdy wojna narkotykowa osiąga tam największe nasilenie. W 2009 roku, po wielu latach pracy korespondenta na granicy, Ed Vulliamy odbył podróż wzdłuż granicy, od wybrzeża Pacyfiku po Zatokę Meksykańską, od Tijuana do Matamoros, podróż przez kalejdoskopowy krajobraz korupcji i wszechobecnej wojny domowej, a zarazem piękna, radości i żywotności. Opisuje, w jaki sposób działają gangi narkotykowe, przemyt ludzi, broni oraz narkotyków przez granicę ucieczkę klasy średniej z Meksyku i amerykańską kulturę celebrytów, która podsyca przemoc wzajemne powiązania gospodarki narkotykowej i gospodarki fabryk typu Maquiladora bezlitosne, systematyczne morderstwa kobiet w Ciudad Juarez. Bohaterzy, łotrzy i ofiary - odważni i samotni policjanci, księża, kobiety i dziennikarze walczący z przemocą gangi i wynajmowani przez nie mordercy na zlecenie nieżywi i złamani - wszystko to ożywa w tej wyjątkowej książce. Amexica zabiera nas w świat wykraczający poza dzisiejsze nagłówki w gazetach. To portret ulicy, portret miejsca i ludzi w czasie wojny, jak i samej wojny.

"Robotnice z maquiladoras, kierowcy ciężarówek, narcotraficantes, przemytnicy broni, tysiące emigrantów, strażnicy graniczni, coyotes, polleros, sicarios i Indianie - wszyscy oni zamieszkują ten nieformalny, ale rzeczywisty region zwany Ameksyką, rozdzielony linią graniczną, która o wszystkim decyduje i z której wszystko wynika. Znamy to pogranicze z malowniczych i pełnych przemocy hollywoodzkich filmów, ale żeby spróbować pojąć, co tam tak naprawdę się dzieje, kto z kim prowadzi tę wojnę i dlaczego powinno nas to obchodzić, warto wczytać się w zapiski Eda Vulliamy`ego z wyprawy w głąb tego świata". Tomasz Pindel

"Autor pisze lirycznie, a uwodzicielski rytm jego zdań rażąco kontrastuje z upodleniem ludzkości występującym na niemal każdej stronie... Narracja ma cechy świeżości, ponieważ Vulliamy tak wiele czerpie z własnych wędrówek... Dobitnie napisana relacja wywołująca koszmary nocne". Kirkus Reviews
Ameksyka. Wojna wzdłuż granicypełny opis produktu
Wstydliwa historia piękna
Na pierwszy rzut oka „Wstydliwa historia piękna” opowiada o narodzinach gigantów przemysłu kosmetycznego – Heleny Rubinstein i L’Oréal. Jakim cudem niewykształcona Żydówka polskiego pochodzenia stała się najbogatszą kobietą swoich czasów? Co sprawiło, że syn piekarza Eugene Schueller zbudował jedną z największych korporacji świata? Na tym podobieństwa między bohaterami tej książki się kończą,a zaczynają się fundamentalne różnice. Helena swoim przykładem manifestowała wiarę w emancypację kobiet, Schueller uważał, że rolą żony jest siedzenie w domu.
On kolaborował z nazistami, gdy ona z okupowanego Krakowa ratowała kolejnych żydowskich krewnych. To nie jest jednak opowieść w dwóch tonacjach – o dobrej Helenie i złym Eugenie. Nic z tych rzeczy. Ruth Brandon pokazuje nie tylko, jak nieprawdopodobnie zawiłe są ścieżki ludzkich losów, ale także jak te dwie postaci sprzed dekad wciąż na nas wpływają. Tak naprawdę jest to jednak opowieść o kulisach wojny o kobiecą duszę. Złudzeniach, które czasem są ważniejsze niż fakty.
Helena była typem XIX-wiecznego przedsiębiorcy – humorzasta i ekscentryczna w zarządzaniu. Schueller za to reprezentuje inny styl. Przedsiębiorcy, których podziwiamy dzisiaj za innowacyjność i dyscyplinę, to jego następcy. Schueller to Steve Jobs. To Mark Zuckerberg.
Malcolm Gladwell, „The New Yorker”

Lektura obowiązkowa.
„New York Post”
Wstydliwa historia pięknapełny opis produktu
Monsun. Ocean Indyjski i przyszłość amerykańskiej dominacji
Monsun, o którym piszę, jest czymś więcej niż `układem burz` (jak podają niektóre angielskojęzyczne leksykony) to także życiodajne, dobroczynne zjawisko klimatyczne, które przez wieki sprzyjało handlowi, globalizacji, jedności i postępowi. Monsun to Natura pisana z dużej litery, manifestacja nieokiełznanych sił, które stanowią ciągłe zagrożenie dla społeczeństw zamieszkujących takie niestabilne i coraz bardziej przeludnione kraje, jak Bangladesz czy Indonezja. We współczesnym świecie, oplecionym gęstą siecią wzajemnych zależności, zdolność Ameryki do zrozumienia, czym w najgłębszym znaczeniu jest ów monsun i co z tego wynika, może przesądzić o losie zarówno Ameryki, jak całego Zachodu. Ocean Indyjski jest więc dobrym miejscem do rozważań o przyszłości amerykańskiej potęgi.
Robert D. Kaplan

Najnowsze dzieło znanego geopolitycznego wizjonera Roberta Kaplana koncentruje się na obszarze basenu Oceanu Indyjskiego. Indie, Pakistan, Chiny, Indonezja, Birma, Oman, Sri Lanka, Bangladesz czy Tanzania to sceny krwawych walk o demokrację i wolność religijną, o niezależność i bezpieczeństwo energetyczne, kraje zmagające się z gwałtownym wzrostem populacji, zmianami klimatycznymi i polityką rządów ekstremistów. Znakomita diagnoza jednego z najdynamiczniej rozwijających się regionów - "monsunowej Azji" – która zdaniem Kaplana staje się demograficznym i strategicznym centrum świata XXI wieku.

"Zapierająca dech opowieść o schyłku zachodniego królestwa nad światem. Robert Kaplan, politolog, reporter i podróżnik, kreśli kontury nowej mapy świata, w którym dotychczasowe potęgi – Europa i Ameryka Północna – będą jedynie obrzeżami, środkiem zaś i sercem stanie się Ocean Indyjski i mocarstwa Chin, Indii i Iranu. Nadciąga kres imperium Ameryki i pięćsetletniej epoki, w której nad światem panował Zachód – przepowiada Kaplan. Nastaje czas Wschodu, czas Azji".
Wojciech Jagielski

"Wskażcie mi dziennikarza zajmującego się sprawami międzynarodowymi, który nie pozazdrości Kaplanowi. Nie pozazdrości — skłamie. W Monsunie jest wszystko. Analiza gry na wielkiej geopolitycznej szachownicy. Trochę reportażu przywiezionego łódką z Bangladeszu. Co nieco literatury i historii. Są piraci, admirałowie, agenci, komandosi, kupcy, terroryści, stratedzy i poeci. I statki załadowane kadzidłem, pieprzem, jedwabiem, napełnione ropą.
Monsun zachwyca odkryciem wagi Birmy i Omanu, potwierdzeniem znaczenia Chin i Indii.
Wskazaniem, że środek świata przesuwa się na Ocean Indyjski.
Smutne jest tylko jedno. Polska nie leży tam, gdzie dzieje się coś naprawdę ważnego".
Jerzy Haszczyński

"Monsun jest fantastycznym przykładem tego, jak Robert Kaplan potrafi łączyć nieustraszone podróże z pieczołowitymi badaniami i ogromną wiedzą. Sprawdził się znakomicie w poprzednich ambitnych książkach wyciągnął wnioski co do przyszłości Azji Południowej, ale mam szczerą nadzieję, że się myli".
Paul Theroux

"Prawdziwy dar dla geopolitycznej wyobraźni".
"The Wall Street Journal"

"Rozmach, z jakim podróżuje i zdobywa wiedzę Kaplan, prowadzi go do intrygujących i fascynujących wniosków".
"The Washington Post"

"Specyficzna mieszanka, na którą składają się dziennik podróży, błyskotliwe szkice historyczne i rozległe analizy strategiczne".
"The New York Times Book Review"
Monsun. Ocean Indyjski i przyszłość amerykańskiej dominacjipełny opis produktu
Za dużo wina Toskanii
Po docenionym przez dziennik „New York Times” „Za dużo słońca Toskanii”, lekkim, lecz szczerym spojrzeniu na zachodnich turystów przybywających do Włoch i wzruszającej Osterii w Chianti, Dario Castagno ponownie zabiera czytelników na wycieczkę po toskańskim regionie - tym razem jednak motywem pamiętnika włoskiego autora jest vino rosso oraz prześmieszne historie związane z jego... nadużywaniem. Za dużo wina Toskanii to jednak nie tylko książka o rocznikach wina (choć tych przewija się w książce sporo), a przede wszystkim pociągająca opowieść o kilku miesiącach z życia autora, które obfitują w rozbuchaną miłość do wina, zawrotne jazdy po opłotkach Chianti zdezelowanymi samochodami i nieustający zachwyt autora nad maleńką krainą zapomnianą przez Wielki Świat. Opowieść rozpoczyna się od jednego e-maila wysłanego do Daria przez tajemniczą Amerykankę...
Za dużo wina Toskaniipełny opis produktu
Irak. Piekło w raju
Okrucieństwo dyktatury, nędza wolności, arogancja najeźdźców… Wszystko to i o wiele więcej zobaczymy w dramatycznych opowieściach Irakijczyków, które powierzyli Pawłowi Smoleńskiemu. Nie jest to książka wpisująca się w spór o słuszność lub niesłuszność interwencji wojskowej w Iraku. To rzecz o losie kraju i ludzi, po których przejeżdżały walce Historii. Wreszcie z dala od zgiełku telewizyjnych fajerwerków i wojennej propagandy możemy wsłuchać się w głosy Irakijczyków. Są różne, bardzo różne. I nic tu nie jest proste ani oczywiste, zwłaszcza dla nas, ludzi z innego świata. Posłuchajmy tych głosów. Koniecznie".
Artur Domosławski

"Smoleński nie występuje tylko w roli kronikarza, lecz komentatora wydarzeń i relacji nieraz ze sobą sprzecznych. Ta książka jest dziełem wstrząsającym w swojej wymowie. Dzięki Smoleńskiemu odkryjemy, co myślą dziś wahabici, oficerowie wywiadu i bezpieki Saddama, i jak działają niektóre stowarzyszenia mistyczne".
Hatif Janabi, Gazeta Wyborcza

„Nigdy nie byłem w Bagdadzie. Wiem jednak - po przeczytaniu książki Pawła Smoleńskiego - że uczynię wszystko, by tam pojechać. By poznać to niezwykłe - w swym micie i w swym nieszczęściu - miasto kalifów i dyktatorów, miasto buntowników i ludzi przetrąconych, miasto, które zmaga się ze swoim losem. Irak jest wielkim i ciężkim doświadczeniem naszego czasu. Udział Polski i Polaków w misji stabilizacyjnej to często przedmiot krytyki. Byłem innego zdania. Uważałem, że wsparcie akcji militarnej przeciwko reżimowi, który terroryzował, torturował i zabijał Irakijczyków, to wojna sprawiedliwa. Ale można wygrać wojnę i przegrać pokój. Pasjonująca książka Pawła Smoleńskiego utwierdziła mnie w tym przekonaniu. Tłumaczy, jak bardzo skomplikowany jest dzisiejszy Irak. Co najważniejsze jednak: cała europejska i amerykańska, a także polska debata na temat Iraku odbywa się praktycznie bez udziału samych Irakijczyków. Z kart książki przemawiają właśnie Irakijczycy. Warto ich wysłuchać. „
Adam Michnik

„Książka Pawła Smoleńskiego jest znakomitym przykładem reportażu literackiego i zajmuje godne miejsce w tradycji tego nurtu ostatniego półwiecza, obok takich autorów jak Pruszyński i Wańkowicz. Jest dziełem rozgrywającym się - jak każda dobra literatura - na różnych planach. Przede wszystkim jest reportażem o Iraku, ale autor nie zatrzymuje się na komentowaniu doraźnych wydarzeń i komunikatów z linii frontu. Stawia sobie zadanie dużo bardziej ambitne - chce zrozumieć społeczeństwo muzułmańskie, jego kulturę, tradycję i sposób myślenia. Obiera drogę, którą reporterzy podążają od czasów Herodota - rozmowy z ludźmi i relacjonowania ich opowieści.”
Ryszard Kapuściński.
Irak. Piekło w rajupełny opis produktu
Strona: [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10]