Zapomniany Holokaust

Książka Richarda C. Lukasa, rezultat drobiazgowych badań, zawiera doskonałą analizę stosunków Polaków z Żydami i innymi narodami, zamieszkującymi II RP. Autor bardzo krytycznie odnosi się do twierdzenia, że Polacy byli wściekłymi antysemitami. Zaszufladkowany, jako "apologeta Polski" konsekwentnie przedstawił różne perspektywy okupacji niemieckiej. Jest historykiem krytycznym wobec rządów II RP, jak i Rządu RP na Uchodźstwie. Szczerze opisał i przykłady polsko-niemieckiej współpracy, i taktyczne błędy powstania warszawskiego. Jednak Lukas najbardziej zdumiał zrównaniem wojennego doświadczenia Żydów i Polaków. Wyeksponował kwestię zupełnego unicestwienia Żydów przez narodowych socjalistów i odważył się zaprezentować tezę o niemieckim ludobójstwie Polaków, którą potwierdzają przykłady masowych mordów inteligencji i "kulturalnego ludobójstwa". Całkowita eksterminacja Polaków była planowana przez Niemców w ramach "przesiedleń zabezpieczających Generalplan Ost", co było eufemizmem dla przyszłej eksterminacji.
Ta praca jako pierwsza na Zachodzie zwróciła w połowie lat 80. uwagę na mało znany fakt zbrodni ludobójstwa popełnionej na Polakach.

Richard C. Lukas (ur. 1937) - amerykański historyk i autor książek o historii Polski. Jego najlepiej znaną książką jest "Zapomniany holokaust". Była to pierwsza usystematyzowana praca w języku angielskim opisująca relacje polsko-żydowskie i losy Polaków pod niemiecką okupacją. Autorowi udało się, jako pierwszemu na gruncie anglosaskim przybliżyć szczegółowo okropieństwa władz okupacyjnych Generalnego Gubernatorstwa, w tym skalę nazistowskiego ludobójstwa. Lukas zasłynął przytoczeniem korespondencji polskiego państwa podziemnego skierowanej do Rządu RP na Uchodźstwie, informującej Zachód o rozpoczęciu likwidacji getta warszawskiego.

Cena: 47.50 zł